Avslutad | Moderna – Lördag 15 januari 2022
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,75+ mm, vikt 2,6 g.
Smycken Ring
CARTIER, ring, Love wedding band, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, originaletui.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant, 0,48 ct, E/VVS2, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, GIA certifikat 2246692486, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g.
Smycken Collier
LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Galactic Peaks, Björn Weckström, Finland 1975, längd 39 cm, vikt 50,8 g.
Smycken Collier
TIFFANY & CO, collier, Please return to, sterlingsilver, längd 41 cm, vikt 70,1 g, påse.
Ädelstenar Diamanter
DIAMANT, briljantslipad 0,57 ct, ca TW(F)/VVS1, natural på rondist, nagg på kulett.
Smycken Ring
GAUDY, ring, 18K vitguld, safirer, Stockholm 2003, stl 18 mm, vikt 12,1 g, originaletui.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, navettslipad diamant 2,01 ct, Light Yellow(W-X)/P1, GIA Report 7281407785, 30 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca gula/SI-P, 58 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g, en briljantslipad diamant med nagg på kronan samt några av de små gula diamanterna med nagg.
Smycken Ring
MAUBOUSSIN, 18K guld, ovalslipad rosa turmalin, pärlemor, stl 16,25 mm, vikt 12,8 g, små nagg på mittstenen.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, modifierad ovalslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/VS1, 74 svarta briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 11,5 g.
Smycken Armband
ARMBAND, 18K trefärgat guld, 285 briljantslipade diamanter ca 2,97 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 17,6 g.
Smycken Ring
W.A. BOLIN, ring, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, Stockholm ca 1980, stl 17,5 mm, vikt 7,4 g,
Smycken Ring
CHOPARD, ring, Happy Dreams, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,03 ct, TW/VVS, certifikat, serienummer 3167804, stl 17,25 mm, vikt 8,1 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, triangelslipad diamant 1,18 ct, Fancy Light Yellow/VS2, GIA report 16844621, briljantslipade gula diamanter ca 0,20 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,5 g, en av de små gula diamanterna är skadad och några har nagg.
Smycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca River-Cr(E-J)/VVS-VS, längd 17 mm, vikt 13,3 g, enstaka diamanter med nagg.
Smycken Hänge
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad turmalin ca 3,00 ct, briljantntslipad diamant ca 0,18 ct, ca Cr/VS, höjd 30 mm, vikt 4,3 g.
Smycken Armring
BVLGARI, armring, Parentesi, 18K vitguld, halvstel öppning, diameter 5,5 cm, bredd 0,9 cm, vikt 65,0 g.