Avslutad | Moderna – Lördag 15 januari 2022
ARMBAND, 18K vitguld, fjäril, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, längd 19 cm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, platina, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 16 mm, vikt 3,4 g.
BJÖRG, örhängen, sterlingsilver, mörkblå nästan svarta safirer ca 1,00 ctv, vikt 2,5 g, stift.
RING, 18K guld, pansar, 24 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca W/SI, stl 17,5 mm, Stockholm 1993, vikt 18,2 g, en sten är skadad.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/P, längd 41-44 cm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, droppslipad smaragd ca 0,60 ct, blå och gul safir ca 0,92 ctv, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 1,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 17 mm, stift, vikt 2,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 8,5 g, entstaka diamanter med skador och nagg.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/P, höjd 10 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 16 mm, vikt 1,9 g, huggies.
EFVA ATTLING, örhängen, Love beads grande, sterlingsilver, topaser, stift, vikt 4,6 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad blå topas, stl 17+ mm, vikt 7,3 g, i behov av rodinering.