Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
RING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/SI-P, stl 15 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSRING, 18K vutguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/P1, stl 20 mm, vikt 3,1 g, tjock rondist, natural på rondisten.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,95 ct, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, inneslutning når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW/skada, i övrigt små inneslutningar, stl 18,5 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, 35 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 43-45 cm, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 11,5-12 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 82,1 g, knutet.
RING, 18K guld, safir, gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 1948, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g.
Silver Fat
2 SKÅLFAT, silver, formpressade barocka motiv, Tyskland, troligen tidigt 1900-tal, ovala ca 17×11 cm, total vikt 189,2 g, hänklar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 5,4 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/sterlingsilver, ovalslipade blå topaser ca 3,00 ctv, mått 2,8x2,8 cm, vikt 8,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, färgade odlade pärlor ca 8,4 mm, 18K vitguld, mått 1,9 cm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 6,1 g, storleksändrad.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, vikt 5,2 g, safiren har slitna fasettkanter, slitna fattningar, trasig ringskena.