Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
ARMBAND, silver, smaragd, rosenslipade diamanter, Stockholm 1982, mått 5,0x5,7 cm, vikt 15,4 g.
Smycken Lås
LÅS, silver, 29 st, olika modeller varav några med ametister, rosenkvarts, odlade pärlor, markasiter och paste, vikt 47,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-Cr/VS-SI, mått 0,7 cm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,9x8,5 mm, lås i silver, längd 103 cm, knutet, vikt 77,4 g, några pärlor är skadade.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv ca W/VS, stl 16 mm, vikt 7,2 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct ca W/VS, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 7,5 g, gravyr.
RING, platina, gammalslipad diamant ca 0,66 ct, ca TCa(L)/VS, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 16,25 + mm, vikt 3,3 g, mittstenen har nagg och skada, två åttkantslipade diamanter har skada.
RING, 14K guld/vitguld, baguette och briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, enstaka diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 9 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv ca W/SI-P, sten 10 saknas, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
RING, 14K vitguld, safirer, 8 diamanter ca 0,55 ctv med äldre slipningar ca W/SI-P, en CZ, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, silver, markasiter, vita safirer, längd 60 cm, vikt 25,7 g, några pärlor med skador.
BROSCH, sterlingsilver, odlade pärlor, rubiner, rosenslipade diamanter, mått 3,2x3,2 cm, vikt 9,2 g, en rubin saknas, trasigt lås.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 4,2-8,8 mm, doserat, lås i vit metall, längd 41,5 cm, vikt 23,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 17 mm, vikt 3,9 g.