Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
SOPHIE BY SOPHIE, örhängen, förgyllt sterlingsilver, fasettslipad kvarts, 48 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, höjd 60 mm, stift, vikt 15,1 g.
SOPHIE BY SOPHIE, örhängen, sterlingsilver, 98 svarta diamanter, färgad rosa kvarts, höjd 37-41 mm, krokar, vikt 13,1 g.
SOPHIE BY SOPHIE, örhängen, sterlingsilver, 71 svarta diamanter, färgad kvarts, höjd 31-34 mm, krokar, vikt 5,6 g.
SOPHIE BY SOPHIE, armband, förgyllt silver, kvarts, pansarlänk, längd 17-19 cm, vikt 28,2 g, buckla, förgyllningen har delvis släppt.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCa/P, höjd 15 mm, huggies, vikt 2,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, hjärta, höjd 17 mm, kedja 40 cm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS, vikt 10,3 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, barcoka, 6,0 - 9,75 mm lås i 18K guld med diamant, längd 54 cm, vikt 35,3 g, collien är i behov av omträdning, några pärlor är skadade.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, barocka odlade pärlor ca 9 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, skruvmekanism, höjd 27 mm, vikt 5,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,17 ct, stl 17 mm, vikt 2,3 g, diamanten med nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, TW-W/SI, stift, vikt 1,2 g, en diamant med skada på kuletten.
2 LJUSSTAKAR, silver, platta i metall i botten, troligen fyllda, höjd 7,5 cm, finska stämplar 1978, vikt 177,9 g