Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
ALLIANSRING, 18K vitguld, carréslipade rubiner, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, några rubiner med nagg, en rubin har skada.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, rubiner, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, flera rubiner har nagg och skador.
ARMBAND, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, cubic zirkon, bredd 25 mm, 6,2 x 5,3 cm, vikt 34 g.
RING, 18K guld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,24 ct, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g, safiren med nagg och slitage.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,65 ct, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 2,3 g, safiren med nagg och slitage.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå topas ca 1,90 ct, längd 42 cm, vikt 5,0 g.
HÄNGE, 18K guld, fjäril, rubin, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, mått 1,5x1,5 cm, vikt 1,4 g.
HÄNGE, 18K guld, fjäril, safir, åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, mått 1,5x1,5 cm, vikt 1,5 g.
GOLDEN LADY, hänge, 18K guld/vitguld, 3 briljantsliapde diamanter ca 0,03 ctv, ca TCr-Ca/VS-SI, mått 2,0 cm, vikt 2,6 g.