Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
TIFFANY & CO, collier, Please return to, sterlingsilver, längd 39 cm, vikt 54,2 g, originalpåse.
RING, 18K guld, rökkvarts, Lars Erik Liljegren, Stockholm 1976, stl 17,75 mm, vikt 8,7 g.
Liisa Vitali, Örhängen,Leppäkerttu, sterlingsilver, Kultakesku, höjd 22 mm, vikt 2,4 g, krokar.
FINNFEELING, hänge med kedja, sterlingsilver, cubic zirkon, design, Bernt Högqvist, kedja 40 cm, vikt 3,4 g.
BROSCH, 18K guld, hästsko med orientaliska pärlor, Dahlgren & Co,Malmö 1908, längd 36 mm, vikt 2,7 g, nålen ej i guld.
COLLIER, 7-radigt, rött glas, lås i 18K guld med pärla och emalj, Stockholm 1844, längd 55 cm, emaljskador.
SMYCKESET, ring och örhängen, 14K guld/ förgyllt silver, granater, stl 19 mm, skruvmekanism, vikt 5,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, Kaplans, Stockholm 1951, mått 3,8x6,0 cm, längd 50 cm, vikt 18,8 g.
BROSCH, silver, Gertrud Engel för Michelsen, Stockholm 1950, mått 4,5x6,0 cm, vikt 11,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 4,3 g, flera diamanter har nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
ARMBAND, silver, cabochonslipad ametist, turmalinkvarts, kyrsokolla, rodonit, längd 18 cm, vikt 12,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-3,3 mm, lås i 18K guld från Victor Janson, Lindesberg 1955, längd 41,5 cm, gravyr på låset, missfärgad tråd, några pärlor har tunn pärlemor.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, en diamant skadad.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct, W/VS, längd 40 cm, vikt 3,9 g.