Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
COLLIER, 18K guld / vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv ca W/SI, ledad, längd 42 cm, vikt 35,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad safir ca 3,90 ct, droppslipad diamant ca 0,56 ct, ca TW/SI, 15 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 40 cm, vikt 6,4 g. safiren med ett nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer ca 11,28 ctv, höjd 39 mm, vikt 16,1 g. stift
RING, 18K vitguld, 10 rubiner ca 0,83 ctv, 4 baguette - , 4 trapets - och 90 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, Ca(M)/SI1, GIA certifikat 7356980782, briljantslipad diamant 0,50 ct ,Ca(M)/SI2, GIA certifikat 2358980236, längd 40 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TCa/SI-P, stl 18 mm, vikt 12 g.
RING, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, ovalslipad gul safir 8,75 ct, stl 18,5 mm, vikt 5,8 g, hålighet på safirens undersida, sned kulett.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir 5,50 ct, djup slipning,Ge-Kå, Stockholm 1976, stl 18 mm, vikt 5,4 g, safiren med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,20 ct, ca TW/skador på kronan i övrigt väldigt små orenheter, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g, nagg på kuletten och rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipade diamant ca 1,35 ct TCr(I)/VS2, stl 17 mm, vikt 4,5 g, nagg på rondisten.
RING, 18K vitguld, droppslipad safir ca 1,10 ct, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,65 ctv,ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, safiren är skadad, en diamant är skadad.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,45 ct, ca Light yellowish brown/P1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 20 mm, vikt 11,6 g.
PÄRLCOLLIER, 2-rader, odlade pärlor ca 5,0-8,5 mm, lås i 18K vitguld med safir och gammalslipade diamanter, Börje Hasseruds Guldsmidesverkstad, Nykvarn 1959, längd 50 cm, vikt 48,2 g, safiren har slitna fasettkanter och ena diamanten är skadad.
PÄRLÖRHÄNGEN, med påhäng, 18K guld, odlade pärlor ca 6,1 och 4,5 mm, höjd 20 mm, vikt 3,3 g.