Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor ca 11,6 mm, akvamariner ca 1,00 ctv, rosa turmalin ca 0,60 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, Mandelstam, krokar, höjd 36 mm, vikt 7,5 g, originaletui.
BREUNING, pärlörhängen, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 4,8 mm, Tyskland, vikt 1,9 g, stift.
ARMBAND, Camo avatar bracelet, förgyllt silver, emalj, ovalslipad prasiolit ca 34 ct, tygband, Mandelstam, justerbar längd, originalask.
BREUNING, pärlörhängen, 18K guld, odlade pärlor ca 6,6 mm, Tyskland, vikt 1,4 g, stift.
BREUNING, pärlörhängen, 18K guld, odlade pärlor ca 7,0 mm, Tyskland, vikt 1,6 g, stift.
ÖRHÄNGEN, Avatar collection, förgyllt silver, grön kvarts 13,82 ctv, emalj, Mandelstam, krokar, höjd 28 mm, originalask.
LAPPONIA, armband, 18K guld, Tundra, design Björn Weckström, längd 18,5 cm, vikt 28,3 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, vita topaser, odlade sötvattenspärlor, pärlor ca 7-9,8 mm, längd ca 84 cm, vikt 67,2 g, tungan på låset är signerad Stigbert.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, akvamariner ca 1,63 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 30 mm, vikt 4,1 g, stift.
RING, 18K vitguld, 9 diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, 10 droppslipade safirer ca 2,83 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, stl 17 mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 2,19 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 6,5 g, enstaka diamanter med skada och nagg.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, flerfärgade behandlade safirer, stl 17,25 mm, vikt 2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguette - , briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 9,6 mm, vikt 2,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 42 mm, vikt 11,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-CA/VS-SI, safirer, höjd 35 mm, vikt 5,5 g.
COLLIER, 18K roséguld, 2190 st flerfärgade behandlade safirer ca 14,67 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, längd 43 cm, vikt 54,3 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, 346 briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv, ca W/SI-P, flexibel, 57x46 mm, vikt 20,6 g.