Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, en diamant har mindre nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,48 ct, 0,75 ct, 0,59 ct, 0,80 ct, totalt 2,62 ctv, ca TW(F)/VS1-VS2, stl 16,75+ mm, vikt 6,4 g, diamanten på 0,59 är ca J/VS, en diamant med kapad kulett och en med nagg på kulett, naturaler.
BVLGARI, armband, Diva's dream, 18K vitguld, 29 briljantslipade diamanter, pärlemor, delvis öppningsbart, ref.nr HZY3SS, stl M (innerdiameter 16,5 cm), vikt 26,0 g, originaletui samt ytterkartong.
BVLGARI, ring, Diva's dream, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter, pärlemor, ref.nr K97877, stl 17 mm, vikt 7,9 g, originaletui samt ytterkartong.
LALIQUE, ring, Adrienne, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W/SI, fasetterad oval rubellit ca 1,93 ct, snidad onyx, stl 17,5 mm, vikt 13,6 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld , 20 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 12 mm, stift, vikt 1,5 g.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter 0,43 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.
BROSCH, 18K guld, odlad pärla, 26 gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 39 mm, vikt 10,3 g, de två största diamanterna med skador.
BROSCH, 18K guld, blå emalj, pärlor, antik, höjd 72 mm, vikt 15,6 g, emaljskador, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, lapis lazuli, ca 10 mm, vikt 3,9 g, stift, ena lapis lazuli har sprickbildning.
RING, 18K guld/oxiderat silver, rosenslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 4,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 flandersslipade diamanter ca 0,71 ct, samt 0,70 ct, W(H)/VS1, 2 IGI certifikat 478198220 samt 478198209, mindre briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, någon enstaka SI eller P, stift, vikt 3,6 g, ena större diamanten med nagg vid kuletten.
DIAMANT, kuddslipad, 1,00 ct, River(D)/VVS2, HRD certifikat 200000083558, små naturaler i hörnen.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,9 g, en diamant med nagg vid kuletten, några diamanter snurrar något i fattningarna.
DIAMANT, droppslipad, 1,04 ct, TW(G)/SI1, HRD certifikat 200000083553, natural vid rondisten.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g, några enstaka diamanter med mindre nagg.
DIAMANT, droppslipad, 1,05 ct, TCr(I)/SI2, HRD certifikat 200000083527, inverterade naturaler vid rondisten.