Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
COLLIER, 18K vitguld, 153 briljantslipade diamanter ca 4,61 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 41 cm, vikt 15,6 g, enstaka diamanter med nagg.
MARGARETHEBÄGARE, silver, E Andersen, Köpenhamn 1960-tal, åttpassformad, invändigt förgylld, höjd 8,3 cm, diameter 9,5 cm, vikt 148,0 g.
BÄGARE, silver, A Hjulström, Köping 1817, vidgande liv på välvd slät fot, graverad dekor, höjd 10 cm, vikt 57 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, släta på rundad kvadratisk fot, signerade T Eldh, K&E Carlsson, Göteborg 1972, höjd 18 cm, fyllda.
NATTLJUSSTAKAR, ett par, silver, nyrokoko, Johan Edvard Holm, Kristianstad 1849, höjd 7 cm, diameter 12 cm, vikt 209,9 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, konisk form, Auran Kultaseppä, Åbo 1974, höjd 9 cm, vikt 144,3 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, tolvkantig rakt vidgande stam, signerad Löfman, Markströms Uppsala 1983, höjd 16 cm, fyllda.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 16 mm, stift, vikt 2,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, blå safir ca 0,94 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-W/P, längd 41 cm, vikt 2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 14 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, rubin ca 0,60 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 15 mm, kedja 46 cm, vikt 2,1 g, några diamanter med ytliga inneslutningar.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca TW/P, höjd 10 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,5 g, nagg på kuletten.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P, höjd 11 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca R(E)/SI2, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca R/VS, stl 17,25+ mm, vikt 4,1 g, inverterad natural samt extra fasett vid rondisten.
KLACKRING, 18K guld, kuddslipad akvamarin ca 5,00 ctv, stl 14,5 mm, vikt 9,0 g, akvamarinen är något lös i fattningen.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/SI, längd 16-19 cm, vikt 1,5 g.