Avslutad | Moderna – Lördag 9 oktober 2021
TORUN, armring, silver, rutilkvarts, franska stämplar, mått 63x47mm, vikt 42,4 g. (d).
GEORG JENSEN, ring, 151, sterlingsilver, rutilkvarts, Torun Bülow - Hübe, stl 17,5 mm, vikt 17,1 g.
GEORG JENSEN, manshettknappar, nr 88, sterlingsilver, längd 31 mm, vikt 32,9 g.
GEORG JENSEN, statyette, nr 1326B, signerad 48/100, sterlingsilver, bas och hållare, signerad, höjd 22 cm, originaletui.
GEORG JENSEN, manschettknappar, nr 120, sterlingsilver, längd 22 mm, vikt 16,5 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 323, sterlingsilver, svart emalj, Henning Koppel, längd 62 mm, vikt 36,2 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 325, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 55 mm, vikt 15,3 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 375, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 58 mm, vikt 19,9 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 326, sterlingsilver, Nanna & Jörgen Ditzel, höjd 58 mm, vikt 16,1 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 251, sterlingsilver, Arno Malinowski, längd 34 mm, vikt 9,8 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 239, sterlingsilver, Arno Malinowski, höjd 37 mm, vikt 13,5 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,04 ctv, ca TW(F)/VS2, laserinskription 200000075093 samt HRD certifikat, 4 trapetsslipade diamanter ca 1,01 ctv, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 7,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 4,72 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,4 g, några med mindre nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 st briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TW/VS, höjd 17 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 st briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.