Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
COLLIER, 18K vitguld, 10 st briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS-VS, 7 odlade pärlor ca 4-5 mm, längd 41-43,5 cm, vikt 5,5 g.
COLLIER, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS, längd 41-44 cm, vikt 2,9 g, mindre nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 st briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,0 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18k vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv ca TW-W/VS-VVS, huggie, vikt 1,3 gram.
RING, 14K vitguld, smaragd, 20 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,1 g, ett par diamanter med skada.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca Cr/VS, stl 18 mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCa/P, vikt 1,1 g, stift, ena diamanten har stora extra fasetter vid rondisten, andra har litet nagg på kuletten.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diaamnt ca 0,35 ct, ca Light Yellow/SI, vikt 0,5 g, diamanten har stora naturaler vid rondisten och litet nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, vikt 1,5 g, stift, ena diamanten har stora naturaler och liten skada, den andra har nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/P, vikt 1,1 g, stift, ena diamanten har stora naturaler vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Ca-Light Yellow/SI, vikt 1,1 g, stift, båda diamanterna har små nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, "salt & pepper", vikt 1,5 g, stift, diamanterna har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TCa/SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 16 mm, vikt 2,3 g, en diamant med sliten fattning.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,34 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, carréslipade safirer 1,04 ctv enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 7,4 g.
COLLIER, kors, 18K vitguld, 11 swiss- och briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca River-TCa/VS-P, mått 20x15 mm, längd 44,5 cm, vikt 3,6 g, några diamanter har nagg och skador.
COLLIER, silver, briljantslipad rökkvarts, Galerie 22, Stockholm 1975, innermått ca 13 x 11 cm, vikt 49,4 g.