Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 oktober 2021
RING, 18K guld, delvis rodinerat, behandlade orange safirer, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 11 st briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/VVS-VS, kors, storlek 28 x 15 mm, vikt 2,0 g, 2 diamanter med skada i bordsfasetten.
RING, 18K guld, färgstenar bl.a. ametist, citrin, granat, topas och peridot, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Guldfynd, stl 20 mm, vikt 5,4 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 9,5 mm, droppformad, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, höjd 21 mm, vikt 2,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 16 mm, vikt 2,2 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 1,7 g, stift.
ARMBAND, 18K guld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/P, längd 15,5 - 17 cm, vikt 2,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCr(I)/P1, längd 45 cm, vikt 2,7 g, nagg på kuletten.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade safirer ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, stift, höjd 7 mm, vikt 2 g.
RING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, safirer, stl 18,5 mm, vikt 2,9 g, diamanterna med skador och nagg.
PANDORA, armband, sterlingsilver, 3 berlocker, cubic zirkoner, längd 17 cm, vikt 20,6 g.
Smyckestillbehör Smyckeskrin
SMYCKESKRIN, läder, brun, ca 34×20×10 cm, inget lås, svårtolkat märke möjligen Ramos, Spanien, 3 våningar varav två är uttagbara.
RING, sterlingsilver, 5 kulor i guld, MPCs smyckekonst, Göteborg, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g, storleksändrad.
RING, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,4 g.