Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
COLLIER, sterlingsilver, fasetterad rökkvarts, mindre pärlor, längd ca 45 cm, vikt 8,8 g.
SMYCKESET, tre delar, vitmetall, odlade pärlor, collier ca 42 cm, armband ca 17 cm, örhängen med krokar ca 4,5 cm, total vikt 15,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, schnauzers, kedja och stav, mått ca 15 x 15 mm, vikt 4,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, hästhuvuden, kedja och stav, mått ca 23 x 22 mm, vikt 10,6 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, groda på lotusblad, kedja och stav, mått ca 15 x 14 mm, vikt 8,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 11,8 mm, ovalslipad rosenkvarts 3,62 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Mandelstam, stift, höjd 22 mm, vikt 8,1 g, originaletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 9 mm, stift, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, Avatar collection, förgyllt silver, rosenkvarts 8,42 ctv, emalj, Mandelstam, höjd 30 mm, originalask.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamnat 0,30 ct, ca Cr(J)/SI, 30 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, en diamant är skadad.
Ädelstenar Tanzaniter
2 TANZANITER, 1,76 ctv, kuddslipade, inneslutningar når ytan, ena tanzaniten med nagg invid rondisten.
BROSCH, 18K guld, troligen syntetisk gul safir, blå safirer, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS-SI, Axel Rosin, Kalmar 1908, diameter 26 mm, vikt 10,0 g, gravyr, flertalet safirer med nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, mått 3,5 x 4,0 mm, vikt 1,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, W/SI-P, höjd 5,8 mm, vikt 1,6 g, stift.