Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,20 ct ca W/VS, stl 16 mm, vikt 2,0 g, sliten fattning.
RING, 14K vitguld, 8 rubiner, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 14,25 mm, vikt 5,0 g, storleksändrad.
ARMBAND, Avatar collection, förgyllt silver, bergkristall 20,2 ct, emalj, rosa tygband, Mandelstam, justerbar längd, originaletui.
ÖRHÄNGEN, Avatar collection, förgyllt silver, grön kvarts 13,82 ctv, emalj, Mandelstam, krokar, höjd 28 mm, originalask.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter 0,13 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade, stift, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, utbytbara, längd ca 32 mm, vikt 3,3 g, medföljer två par pärlor, färgade lila och färgade grå.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8,8 mm, stift, vikt 2,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, vitmetall, sötvattenspärlor i kluster, stift, vikt 10,8 g, snurrebussar i plast.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 rubiner ca 0,80 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g, enstaka rubiner med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, ametist, 5 briljantsliade diamanter ca 0,06 ctv ca TW-W/VS, höjd 17 mm, kedja 42 cm, vikt 3,8 g.
COLLIER, sterlingsilver med fasetterade gröna stenar, längd 44 cm, några stenar med skador.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterade ametister, diameter ca 6,0 mm, stift, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasettslipade ametister, mått ca 8 x 6 mm, stift, vikt 1,4 g.