Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, mått ca 7,5 x 7,5 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,98 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 28 mm, vikt 8,2 g, några diamanter med mindre ytdefekter.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,3-10,5 mm, lås i 14K vitguld, längd 201 cm, vikt 274,2 g, ask.
PÄRLCOLLIER, 4-radigt, odlade barocka sötvattenspärlor ca 4,5 mm, lås och distanser i 18K guld, längd 38 cm, vikt 75,8 g, kuvertetui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI2-P1, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g, inneslutning som når ytan, nagg på rondist.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, matterad yta, 27 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS, Italien, bredd 16 mm, längd 18 cm, vikt 45,5 g, små bucklor, några diamanter har nagg och skador.
HÄNGE, 18K guld, fasetterad ametist ca 22x19 mm, 148 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 35 mm, vikt 8,3 g.
RING, 18K guld, morganit ca 20 ct, stl 16,5 mm, vikt 15,1 g, morganiten har litet nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, svarta diamanter, turmaliner, åttkantslipade diamanter, stift, höjd 53 mm, vikt 21,1 g.
ARMRING, 9K guld, rubiner och halvpärlor, motif med två elefanthuvuden hållande en rubin, öppningsbar, stl 5,5x5,0 cm, vikt 46,4 g.
ENGELBERT, brosch, 18K guld/vitguld, safir, Stigbert, Stockholm 1949, höjd 45 mm, vikt 11,2 g.
BROSCH, 18K guld, odlade saltvattenspärlor ca 3,1-6,6 mm, mått 61x32 mm, vikt 11,1 g.