Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
HÄNGE, förgyllt silver, filigran, smaragdslipad ametist ca 14,00 ct, Ryssland, Moskva, 1900-talets första hälft, mått 70x28 mm, vikt 10,0 g.
COLLIER, 18K guld, ankarlänk, 2-radig, lås i form av två händer, antik, Olof Willhelm Kjellberg, Västerrås 1800-talets mitt, längd 68,5 cm, vikt 10,5 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, motiv med romersk man, höjd 40 mm, vikt21,8 g, stift, snurrebussar i 18K.
RING, 18K vitguld, 9 prinsess- och briljantslipade diamanter 0,66 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,4 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,44 ctv enl gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,5+ mm, vikt 6,7 g, gravyr.
BARKANDER & SÖHRLINING, jaktbägare, silver, invändigt förgylld, Linköping 1829, höjd 10,5 cm, vikt 140,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 0,80 ct enligt gravyr, 10 briljantslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, BJG Design, Stockholm 1982, stl 16,75 mm, vikt 5,0 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, safir ca 0,82 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW/VVS, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 5,00 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, smaragden har inneslutningar som når ytan och kuletten sticker in i ringskenan.
RING, 18K vitguld, ovalslipad behandlad gul safir ca 1,00 ct, 84 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g, en diamant skadad och enstaka har nagg.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 3,50 ct, 66 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,2 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,7 cm, vikt 4,3 g.
RICHARD SIBLEY, såsskål, silver, på tre fötter, hänkel, London 1855, höjd 12 cm, vikt 277,4 g.
GEORG JENSEN, barnbestick, 3 st, Liljekonval, silver, kniv, gaffel, sked, Danmark 1915-1930, svenska importstämplar Hanna Persson, Kristianstad 1926, längd 14-16 cm, vikt 87,0 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,01 ct, ca TW(G)/P1, 16 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, tjock rondist, natural på rondisten.