341 - 360 av 384
1...17181920 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021

Klubbad för

ARMBAND, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 14,4 g, en skadad diamant.

Utrop: 6 200 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 13 mm, kedja 40 cm, vikt 1,9 g.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 1,44 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 25 mm, vikt 5,0 g, stift.

Utrop: 13 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 2,03 ctv, ca TCr-CR/VS, stift, höjd 18 mm, vikt 5, g.

Utrop: 27 000 kr

RING, 18K guld, 28 diamanter ca 1,12 ctv, ca TW/VS-SI, stl 19,25 mm, vikt 6,6 g.

4 200 kr

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, rubiner ca 0,80 ct, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-CR/VS-SI, ca stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, en diamant är skadad.

Utrop: 9 900 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-TCr/P, stl 17 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 8 800 kr

RING, 18K vitguld, blå safir, 2 briljanter ca 0,05 ctv, stl 17 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 2 100 kr

RING, 18K vitguld, 20 baguetteslipade safirer ca 2,94 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g, enstaka stenar med nagg.

18 200 kr

Utrop: 16 600 kr

RING, 18K guld, rubiner, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 19 mm, vikt 11,6 g, enstaka rubiner med nagg.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, grön turmalin, C G Hallberg, Stockholm 1938, stl 17,5 mm, vikt 10,6 g, några skadade klor.

3 400 kr

Utrop: 3 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, baguette - och briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stift, höjd ca 11 mm, vikt 2,6 g.

5 500 kr

Utrop: 6 100 kr

RING, 18K vitguld, flerfärgade behandlade safirer ca 3,58 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 10 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, såsskål, med fat, silver invändigt förgylld, godronnerad, Stockholm 1830, höjd 10 c, diameter 16,5 cm, vikt 588,1 g, monogram på fatet.

Utrop: 4 400 kr

K ANDERSON, stop, silver, på kulfötter, lock, invändigt förgylld, Stockholm 1930, höjd 24 cm, vikt 1277,8 g, gravyr.

10 000 kr

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppformade fasetterade bergkristaller, safirer, 16 åttkantslipade diamanter , Mandelstam, stift, höjd 35 mm, vikt 10,1 g, originaletui.

5 900 kr

Utrop: 6 500 kr

CARMOSÈRING, 16K guld, delvis rodierat, ovalslipad mörkblå safir ca 1,50 ct, 28 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, en diamant har liten skada, safiren har nagg.

Utrop: 15 000 kr

ARMBAND, 18K guld, delvis rodierat, cabochonslipade färgstenar bland annat safir, rubin, kalcedon, topas och krysoberyll kattöga, briljant- och rosenslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca Cr-Light Brown/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 12,1 g, svaga fattningar, flera diamanter har skador och nagg.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, delvis rodierat, behandlad jadeit, 33 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 16 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE, 18K guld, delvis rodierat, behandlad jadeit, 30 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/P, höjd 35 mm, vikt 5,8 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 4 500 kr