Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021
RING, 18K guld, 9 åttkant- och rosenslipade diamanter, stl 14,75 mm, vikt 2,3 g, gravyr, nagg och små skador.
RING, 18K vitguld, Welo opal 8.86 ct, tsavoriter ca 0,59 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca W-SI/P, storlek 17,25 mm, vikt 7,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 smaragdslipade vita safirer ca 7,15 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, ca 12,6 mm, dropp - och briljantslipade diamanter ca 1,69 ctv, ca TW-TCa/SI, huggies, höjd 42 mm, vikt 9,2 g, enstaka diamant med skada och nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor, ca 11,5 mm, grå ton, stift, vikt 5,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 1,43 ctv, 96 briljantslipade diamanter ca 0,95 ctv, ca TW-W/VS-P, stift, höjd 50 mm, vikt 5,5 g, enstaka diamant med skada och nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd 5,81 ct, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,26 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca W-TCa/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 4,7 g, enstaka diamant med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, navett - och droppslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca R-W/VS-SI, längd 40 - 43 cm, vikt 2,6 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, behandlade rubiner och flerfärgade safirer ca 1,79 ctv, längd 18 cm, vikt 8,7 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, oval - och briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca Yellow/SI2 samt ca W/SI-P, varav mittstenen ca 0,50 ct, längd 38 - 45 cm, vikt 3,7 g, enstaka av de mindre diamanterna med skada och nagg.
RING, 18K vitguld, kuddslipad akvamarin ca 5,41 ct, 6 smaragdslipade safirer ca 2,64 ctv, 35 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TCa-Ca/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, enstaka diamant med skada och nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 47 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 2,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, fjäril, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, längd 19 cm, vikt 2,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad fasetterad smaragd ca 0,79 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W-TCr/P, höjd 19 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,6 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, längd 16-19 cm, vikt 1,9 g, diamanten har ett mindre nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 104 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCa/SI, höjd 36 mm, huggies, vikt 6,7 g.