241 - 260 av 262
1...121314 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 11 september 2021

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 5,3 g, något stelt på vissa ställen.

Utrop: 11 400 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 278, Danmark, efter 1945, längd 59 mm, vikt 6,9 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

LAPPONIA, ring, eldbrons, Finland, stl 15,25 mm, vikt 19,5 g.

375 kr

Utrop: 350 kr

ARMBAND, brons, Finland, längd 20 cm, vikt 100,7 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

PENTTI SARPANEVA, collier, brons, Finland, höjd 9 cm, längd 66 cm, vikt 64,0 g.

Utrop: 350 kr

PENTTI SARPANEVA, collier, brons, Finland, höjd 89 mm, längd 70 cm, vikt 47,5 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

SEPPO TAMMINEN, collier, brons, höjd 94 mm, längd 74 cm, vikt 58,5 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

ENGELBERT, hänge, 18K guld, rökkvarts, citrin, 20 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, Stockholm, höjd 35 mm, vikt 11,8 g, citrinen har små repor.

Utrop: 8 400 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 16 prinsesslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 10 000 kr

HÄNGE, 14K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 67 mm, vikt 5,0 g, några diamanter med nagg.

5 400 kr

Utrop: 5 800 kr

ARMRING, silver, bergkristall, Thord Alvholm Jönköping 1963, diameter 63 mm, vikt 72,5 g.

1 200 kr

Utrop: 1 000 kr

EFVA ATTLING, collier, Eden, sterlingsilver, längd 41 cm, vikt 11,2 g.

Utrop: 800 kr

EFVA ATTLING, earrings, Little eden earrings, sterlingsilver, krokar, höjd 24 mm.

350 kr

Utrop: 400 kr

BVLGARI, hänge, Save the children, sterlingsilver, tygsnöre.

Utrop: 900 kr

LAPPONIA, brosch, Etyde, 18K guld, odlade pärlor, Finland, mått 3,3 x 3,4 cm, vikt 14,0 g.

Utrop: 5 600 kr

STELT ARMBAND, förgyllt silver, smaragdslipad citrin ca 160,0 ct, Stardust collection, Mandelstam, mått 61 x 53 mm, vikt 73,8 g, originaletui.

Utrop: 7 200 kr

GEORG JENSEN, manshettknappar, nr 121, sterlingsilver, vikt 20,7 g.

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 339, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 57 mm, vikt 17,9 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 325, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 55 mm, vikt 15,3 g.

1 400 kr

Utrop: 1 300 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 376, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 68 mm, vikt 17,5 g.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr