Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/SI, vikt 1,2 g, stift.
RING, 18K vitguld, rubiner, 5 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv ca W/SI-P, stl 17mm, vikt 3,3g
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlad pärla 8,2 mm, 6 briljantslipade diamanterer ca 0,17 ctv ca W/SI, stift.
RING, platina, cabochonslipad Kryssoberyll kattöga ca 2,63 ct, 16 briljant och 2 droppslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-W/VS-SI*, stl 16,5 mm, 6,6 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K guld, 73 st briljantslipade diamanter ca 2,90 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm vikt 8,2 g, några diamanter med nagg på kulett.
HÄNGE, 18K guld, smaragd ca 14,86 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 0,74 ct ca TW-W/VVS-VS, öppningsbar ögla, längd 35 mm, vikt 7,8 g, smaragden har ytliga sprickor och ytdefekter.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 159 st briljantslipade diamaner ca 8,47 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 42 cm, vikt 19,0 g, några stenar med nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 st briljantslipade diamanter ca 6,24 ctv, ca W-TCr/SI, längd 18 cm, vikt 10,2 g, några med ytdefekter.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 16 st briljanterslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, höjd 28 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld/guld, smaragdslipad smaragd ca 1,17 ct, 60 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g, smaragden har ytskador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 st briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, hjärtan, längd 33 mm, vikt 5,9 g.
HELALLIANSRING, 18K guld, 23 smaragdslipade smaragder ca 8,86 ctv, stl 17 mm, vikt 4,5 g, några smaragder har små nagg samt innelsutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,80 ct, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-CR/SI-P, stl 16,5+ mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 13,2 g, en diamant är trasig.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragder ca 1,18 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W-Ca/SI, höjd 18 mm, stift, vikt 1,7 g, smaragderna har sprickor som når ytan, fåtalet diamanter med ytliga inneslutningar.,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade safirer ca 0,96 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 40 mm, stift, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,28 ct ca W/VS, stl 18,25 mm, Schalins, vikt 2,7 g, litet nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, längd ca 49 cm, lås i 14K guld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 31,9 g, knutet.