Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 85 briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 7,9 g, en diamant trasig, enstaka diamanter har nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 3,70 ctv, ca TW/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 8,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/VS, höjd 38 mm, venezialänk 42 cm, vikt 7,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,63 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 7,4 g, ett fåtal diamanter med nagg, länkning något sämre utförd vid två ställen.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, ca 1,57 ctv, ca TW-Ca(G-M)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 6,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,26 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, 17,5 cm, vikt 6,9 g, ett fåtal diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,27 ctv, ca TW-Ca(G-M)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 6,0 g, ett fåtal diamanter med nagg.
RING, 18K rodierat guld, safirer, 21 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 7,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,23 ctv, ca TCr-Ca(I-M)/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,8 g, ett fåtal diamanter med nagg.
MATSILVER, Chippendale, bordsbestick, 61 delar, kaffeskedar, dessertskedar, 2 smörknivar, 10 st dessertskedar, 13 st bordsgafflar i övrigt 12 av varje.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 akvamariner, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W(G-H) /SI-P, vikt 3,6 g, en akvamarin med nagg, undermåliga fattningar.
UPPLÄGGNINGSBESTICK, för fisk, silver, längd 23,5-31,6 cm, vikt 200,0 g, monogram, formpassat etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/SI, stift, vikt 2,3 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,49 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 5,2 g, mittstenen med litet nagg på rondisten, storleksändrad.
GUSTAF DAHLGREN, brosch, 18K guld, halvpärlor, mörkblå emalj, Malmö 1873, höjd 10,0 cm, vikt 15,1 g, etui, emaljskada och bucklor.
BESTICKSERVIS, silver, 50 delar, Modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, GAB, Stockholm 1965-1984, totalvikt 1967,9 g, i lindor.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 16,8 g, 2 diamanter med nagg på kuletten.
BROSCH, 18K vitguld, 11 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, halvmåne, Juvel Ateljén Malina, Göteborg 1962, höjd 22 mm, 2,8 g.
BESTICKSERVIS, silver, 81 delar, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 7 smörgåsgafflar, 8 smörgåsknivar, 12 efterrättsskedar, 8 kaffeskedar, 3 smörknivar, potatissked, såsslev, 4 plockgafflar, osthyvel, GAB, totalvikt 3005,5 g, i lindor.