Avslutad | Klassiska – Lördag 31 juli 2021
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 3,10 ct, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,46 ct, ca W(H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, smaragd något lös i fattningen och har inneslutningar som når ytan, interna sprickbildningar, samt mindre nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/SI-P, längd 18 cm, vikt 15,1 g, en diamant har nagg på rondisten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, tanzanit 2,09 ct, 40 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, TCa-Ca/VS-SI, stl 16,5 mm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,0-7,4 mm, doserat, lås i 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 0,63 ct, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS-SI, längd 50 cm, knutet, vikt 15,2 g, safiren har nagg.
W.A. BOLIN, bestickservis, 22 delar, Modell F, silver, 1 matgafflel, 6 matskedar, 7 bordsskedar, 4 förrättsknivar, 1 tårtgaffel, 1 ostgaffel, 1 smörkniv,1 kaffesked, Stockholm 1937-1948, totalvikt 1116,9 g, 1 smörgåskniv är sned i skaftet.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 18 droppslipade diamanter ca 3,00 ctv, TW-TCr/VVS-VS, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 304 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, stift/clips, höjd 53 mm, vikt 16 g, enstaka diamanter med skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,41 ctv, TW-W(G-H)/VS1, IGI certifikat F6G44000, HRD certifikat 180000085263, stift, vikt 2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade tanzaniter ca 1,74 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, stift, höjd 40 mm, vikt 4,6 g, enstaka diamant med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,53 ct, ca W(H)/VS2, Sävsjö 1995, stl 18 mm, vikt 2,7 g, slitna klor.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W/VS-SI, Iduna, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 110 briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-W/VS, 4 droppformade fasetterade citriner ca 9,06 ctv, stift, längd 3,3 cm, vikt 8,3 g, en citrin är trasig.
RING, 18K guld, rubiner, 26 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 19 mm, vikt 11,6 g, enstaka rubiner med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,74 ct, ca River(E)/VVS2, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g, diamanten har liten natural vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 3,02 ctv, TW(G)/SI1, kopia på certifikat IGI 185518754 samt HRD 15033024001, vikt 4,4 g, stift, ena diamanten har naturaler vid rondisten.
RING, 18K guld, briljant ca 0,40 ct, ca W(H)/SI, 6 prinsesslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 2,30 ct ca LBr/P1, 30 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, vikt 4,1 g.