Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 juni 2021
ÖRRINGAR, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 15 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, storlek 15,75 mm, vikt 1,3 g.
ARMBAND, 18K guld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, mått 6,0 x 6,0 mm, vikt 1,7 g.
REY URBAN, armring, silver, till viss del oxiderad, inre omkrets ca 18 cm, 1954, vikt 21,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 10-12 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 79,9 g, knutet.
CARMOSÉRING, 18K guld, briljant- gammal- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCa/VS-P, Arvo Andersson, Stockholm 1916, stl 17 mm, vikt 2,3 g, slitna fattningar, flera stenar med skador.
RING, 18K guld, ovalslipad safir, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/P, Schalins, stl 15,25 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, prinsess- och åttkantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr varav mittstenen ca 0,30 ct, ca TW-W/P, Iduna, stl 16 mm, vikt 5,2 g, mittstenen med mindre skada.
RING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter 0,45 ctv enligt gravyr varav mittstenen ca 0,20 ct, ca TW-W/VS, Schalins, stl 16,5 mm, enstaka diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-P, H Strömdahl, Stockholm, stl 16,75+ mm, vikt 2,3 g.
HÄNGE/KEDJA, Fardhem, 18K guld, linsformad bergkristall, Odds Guld, Visby, diameter 12 mm, längd 42 cm, vikt 5,0 g.
LJUSSTAKAR, silver, Ceson, Göteborg 1988, höjd 9,5 cm, vikt 279,7 g, fylld botten, bucklor.
PÄRLHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, hänge i 14K vitguld, odlad tahitipärla 10,5 mm, cubic zirconia, vikt 3,4 g
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 8,9 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,045 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 25 mm, vikt 3,1 g, krokar.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K roséguld briljantslipad diamant ca 0,16 ctv, ca Cr/VS, längd 43-45,5 cm, vikt 2,8 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,042 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 43 cm, vikt 3,0 g.