341 - 360 av 361
1...171819 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 juni 2021

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 31 briljantslipade och 25 baguetteslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,0 g, flera diamanter har nagg och skador.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

PANDORA, armband, sterlingsilver/flätat läder, 6 berlocker, cubic zirkon, odlad pärla, längd 34 cm, vikt 22,2 g.

Utrop: 700 kr

RING, 18K vitguld, briljant och åttkantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, W(H)/SI, stift, vikt 1,4 g.

2 300 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, sterlingsilver, 18K guld, stl 17,5 mm, vikt 12,3 g, slitage.

Utrop: 800 kr

COLLIER, lås i 18K guld, karneolkulor, längd ca 49 cm.

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, korall, vikt 3,3 g.

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

Ädelstenar Kvarts

BERGKRISTALLER, olika slipningar, 267,00 ctv, flera har skador och nagg.

550 kr

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Kvarts

AMETISTER, olika slipningar, 130,97 ctv, flera har skador och nagg.

550 kr

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Kvarts

KVARTS, citriner och rökkvarts, olika slipningar, 26,20 ctv, flera har nagg och skador.

200 kr

Utrop: 225 kr

Ädelstenar Opaler

3 OPALER, cabochonslipade, 1,46 ctv, ca 8x5 mm.

275 kr

Utrop: 275 kr

Ädelstenar Övrigt

ÄDELSTENAR, akvamarin, gosheniter, zirkoner, granater, månsten, spinell, några har skador och nagg.

425 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, vikingaskepp, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,12 ctv enligt gravyr, Alton, Falköping, 23x25 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 2 500 kr

HÄNGE, 14K guld, rosenstenar, diameter 30 mm, vikt 9,6 g, rosenstenar med skador.

Utrop: 3 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,7-5,7 mm, doserat, lås i silver, längd 42 cm, knutet, vikt 7,2 g, etui.

350 kr

Utrop: 400 kr

Ädelstenar Akvamarin

AKVAMARIN, ovalslipad, ca 10x8 mm, i försluten låda från H.Stern.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

Ädelstenar Övrigt

ÄDELSTENAR, ett par droppslipade citriner ca 9,5x7 mm samt en rektangulär turmalin ca 6,5x4,9 mm, i förslutna lådor från H.Stern.

400 kr

Utrop: 450 kr

COLLIER, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-W/SI, odlade sötvattenspärlor ca 4,8 mm, längd 43 cm, vikt 3,1 g, en diamant skadad och en diamant med nagg.

Utrop: 2 000 kr

SMÖRPANNA, silver, liv med svängda reliefåsar, svart trähänkel, Köpenhamn 1936, längd 16,2 cm, diameter 10 cm, höjd 4,5 cm, vikt 77 g.

Utrop: 1 300 kr

SUPKALK, silver, rund fot med hög stam, CF Seseman, Arboga 1800-tal, höjd 11,6 cm, vikt 35 g.

1 200 kr

Utrop: 1 300 kr