Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 juni 2021
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 7,5-8,5 mm, trädd på träd, utan lås, längd 65 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 5,5 mm, stift, vikt 0,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 8 äldre briljnatslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TCr-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, smaragd med skada, diamanter med nagg.
RING, rodinerat silver, rubiner, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 7,0 g, svaga fattningar, nagg och skador.
RING, 18K vitguld, odlad pärla, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 6,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-CR/VS-SI (en diamant med brun/gul ton), stl 16,75 mm, vikt 3,6 g. 3 diamanter är trasiga, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, Dahlgren & Co, Malmö 1978, äldre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca Cr-TCa, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 15,25 mm, vikt 3,4 g, storleksändrad, enstaka diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, odlade pärlor ca 6,7 mm, längd ca 52 cm, vikt 27,0 g, behov av omträdning.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, Ge-Kå, Stockholm 1972, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g, slitna klor och skadad fattning.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,40 ct, TCr(I)/VS2, IGI laserinskription D2F27737, stl 17,25 mm, 2,3 g.