Avslutad | Moderna – Lördag 17 juli 2021
LAPPONIA, collier, 18K guld, Björn Weckström, Finland 1990, längd 41,5 cm, vikt 7,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 1,9 cm, vikt 3,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, längd 18 cm, vikt 1,7 g, diamanterna med nagg på kulett och enstaka inneslutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,8 cm, vikt 4,1 g.
ARMBAND, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca W/SI, mittstenarna är rörliga, längd 18,5 cm, vikt 5,1 g.
EFVA ATTLING, ring, Rock Star Ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, R(E)/VVS1, GIA laserinskription 7246790048, 12 prinsesslipade diamanter 0,64 ctv, TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,2 g, gravyr, etui, GIA Diamond Dossier.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 3,21 ctv, ca River-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, en diamant snurrar i fattningen, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, briljantslipade diamanter ca 5,52 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 18 mm, vikt 18,3 g, svaga fattningar, flera diamanter har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TCa(L)/VVS2, 28 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-Ca/SI-P, en diamant är brun, stl 17,5+ mm, vikt 4,0 g, några sidostenar har nagg.
STIGBERT, ring, silver, bergkristall, Waldemar Ateljé, Skara 1969, stl 16,25 mm, vikt 11,9 g.
STIGBERT, manschettknappar, silver, Runes konsthantverk, Kalmar 1964, 19 x 15 mm, vikt 28,2 g
HÄNGE/KEDJA 18K vitgguld, 68 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VVS-VS, en sten TCa, längd 36-44 cm, vikt 2,6 g, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, 109 briljanter ca 0,89 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, svaga fattningar.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, briljanter 0,42 ctv, serienr DLZ134, skruvmejsel, stl 17, vikt 32,1 g, originaletui.
CARTIER, hänge med kedja, Amulette XS, 18K guld, pärlemor, briljantslipad diamant 0,02 ct, längd 38-41 cm, vikt 3,2 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TCa-Ca/VS-SI, höjd 50 mm, vikt 8,7 g.
STRÖMDAHLS, örhängen, 18K vitguld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, odlade sötvattenspärlor ca 11,7 mm, längd 48 mm, stift, vikt 11,1 g, omarbetning.