Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021
RING, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 2,00 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, en diamant med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,99 ctv, ca W-Cr/SI, stift, höjd 16 mm, vikt 6,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 7,3 g.
RING, 18K vitguld, 20 rubiner ca 0,83 ctv, 20 briljanter ca 0,60 ctv ca TCr(I))/P, stl 17 mm, vikt 8,1 g, ringen är i behov av omrodinering.
PATRIK AF FORSELLES, enstensring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW/SI, Stockholm 2009, stl 16 mm, vikt 6,8 g.
PATRIK AF FORSELLES, alliansring, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS-SI, Stockholm 2009, stl 16 mm, vikt 7,6 g, några stenar med nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade kunziter 6,65 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW-W/VS, krokar med stopp, höjd 20 mm, vikt 4,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 41 - 44 cm, vikt 5,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 49 briljantslipade diamanter ca 7,90 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 16,9 g,några diamanter med skador och nagg.
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, gammalslipad diamant ca 1,20 ct, ca TW(G)/P2, höjd 13 mm, vikt 1,0 g, diamanten har inverterade naturaler på rondisten och brännmärken på paviljongen, medföljer en defekt singaporelänk i 18K guld på 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 20 mm, vikt 3,0 g.
BROSCH, 18K guld, fågel, odlade pärlor, grön och röd emalj, mått 2,3 x 6,6 cm, vikt 11,6 g.
Accessoarer Glasögon
LORGNETTE, silver, onyx, markasiter, Ceson, Göteborg 1950, mått 2,3 x 7,8 cm, vikt 31,7 g, en markasit saknas.
W. A. BOLIN, manschettknappar, ett par, knut, 18K vitguld, vikt 11,9 g, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,09 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI1, vikt 1,0 g, stift, ena diamanten har nagg på kuletten och andra har liten repa på bordet.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 140 briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 4,4 cm, vikt 15,1 g.