261 - 280 av 360
1...131415...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021

Klubbad för

TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir ca 0,80 ct, små nagg i rondist, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, engelska stämplar, vikt 3,7 g.

Utrop: 5 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,4-8,3 mm, lås i 18K förgyllt guld, kula i 18K roséguld med 64 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(F-G)/VS, Tresor Paris, längd 43,5 cm, vikt 33,3 g.

Utrop: 6 400 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 6 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, droppslipade morganiter ca 5,6 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, W-TCa(H-K)/VS-SI, krokar, höjd ca 38 mm, vikt 5,0 g, två diamanter med skador.

14 000 kr

Utrop: 15 400 kr

COLLIER, 18K roséguld, ovalslipade rosa turmaliner ca 50,0 ctv , säkerhetskedja, längd 41 cm, vikt 38,3 g.

Utrop: 16 600 kr

ÖRRINGAR, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, flexmodell, vikt 8,2 g.

Utrop: 14 400 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld/silver, rosenslipad diamant, Juvelfabriken, Stockholm 1947, diameter ca 40 mm, vikt 10,6 g.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K guld, 50 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 6,8 g.

Utrop: 14 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade citriner och prasiolier 29,87 ctv, 132 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca W-Cr/VS-P, stift, höjd 40 mm, vikt 13,7 g.

Utrop: 22 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW(F-G)/SI, längd 17 cm, vikt 3,5 g.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

BERNT HÖGKVIST, collier, 18K guld, jade, 4 ovala odlade pärlor, 1984, längd 42 cm, vikt 9,8 g.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 12,7 g, bucklor på skenan, några klor skadade, flera diamanter har slitna fasettkanter och några har nagg och skador.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,0 ct, baguette - , carré - och briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 13,8 g, smaragden med nagg, inneslutningar som når ytan samt slitna fasettkanter.

Utrop: 18 000 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 74 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,3 g.

Utrop: 24 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,0 g, en liten diamant skadad.

Utrop: 15 400 kr

RING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, 55 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

Utrop: 26 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, odlad något oval tahitipärla ca 16,6 mm, 5 brilj ca 0,06 ctv, längd kedja 50 cm, vikt 9,2 g.

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, 18K vitguld, 24 diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCaI-L)/P, 6x3,5 cm, vikt 18,1 g, diamanter med nagg och skador.

Utrop: 8 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor ca 5-50 mm, briljanter 1,06 ctv ca W/SI, längd 76 cm, vikt 9,3 g.

Utrop: 14 400 kr