Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021
TRESTENSRING, 18K vitguld, ovalt fasetterad blå safir ca 0,80 ct, små nagg i rondist, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, engelska stämplar, vikt 3,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,4-8,3 mm, lås i 18K förgyllt guld, kula i 18K roséguld med 64 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW(F-G)/VS, Tresor Paris, längd 43,5 cm, vikt 33,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, droppslipade morganiter ca 5,6 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, W-TCa(H-K)/VS-SI, krokar, höjd ca 38 mm, vikt 5,0 g, två diamanter med skador.
COLLIER, 18K roséguld, ovalslipade rosa turmaliner ca 50,0 ctv , säkerhetskedja, längd 41 cm, vikt 38,3 g.
ÖRRINGAR, 18K guld, 44 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 32 mm, flexmodell, vikt 8,2 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld/silver, rosenslipad diamant, Juvelfabriken, Stockholm 1947, diameter ca 40 mm, vikt 10,6 g.
RING, 18K guld, 50 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade citriner och prasiolier 29,87 ctv, 132 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca W-Cr/VS-P, stift, höjd 40 mm, vikt 13,7 g.
ARMBAND, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW(F-G)/SI, längd 17 cm, vikt 3,5 g.
BERNT HÖGKVIST, collier, 18K guld, jade, 4 ovala odlade pärlor, 1984, längd 42 cm, vikt 9,8 g.
RING, 18K guld, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 12,7 g, bucklor på skenan, några klor skadade, flera diamanter har slitna fasettkanter och några har nagg och skador.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,0 ct, baguette - , carré - och briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 13,8 g, smaragden med nagg, inneslutningar som når ytan samt slitna fasettkanter.
TENNISARMBAND, 18K guld, 74 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15,5 cm, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 3,0 g, en liten diamant skadad.
RING, 14K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, 55 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, odlad något oval tahitipärla ca 16,6 mm, 5 brilj ca 0,06 ctv, längd kedja 50 cm, vikt 9,2 g.
BROSCH, 18K vitguld, 24 diamanter ca 1,00 ctv, ca TCr-TCaI-L)/P, 6x3,5 cm, vikt 18,1 g, diamanter med nagg och skador.