141 - 160 av 340
1...789...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021

Klubbad för

RING, 18K guld, cabochonslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/SI, Erik Thomasson, Stockholm, stl 15,5 mm, vikt 12,3 g, gravyr, safiren har nagg.

Utrop: 5 100 kr

SKÅL, silver, på fot, godronnering, GAB, Stockholm 1917, höjd 19,5 cm, diameter 26,5 cm, vikt 827,3 g.

Utrop: 4 500 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 3,40 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 18 cm, vikt 10,4 g, några diamanter med nagg på kulett/rondist, några med inneslutningar som når ytan, några med ytskador.

Utrop: 26 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 25 ovalslipade behandlade flerfärgade safirer ca 14,86 ctv, längd 18 cm, vikt 8,0 g, några safirer har små nagg.

Utrop: 13 600 kr

HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K vitguld, 71 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, mått 35x30 mm, längd 40,5 cm, vikt 11,7 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 6 800 kr

ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, N S E Guldvaru, Köping 1969, bredd 13,3 mm, längd 20 cm, vikt 61,2 g.

Utrop: 24 000 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, Jo-Ans Guld, Valskog, bredd 4,4-10,2 mm, längd 44,5 cm, vikt 40,0 g.

Utrop: 15 800 kr

ARMBAND, 18K guld, xlänk, Jo-Ans Guld, Valskog 1976, bredd 8,7 mm, längd 18,5 cm, vikt 14,8 g.

5 300 kr

Utrop: 5 800 kr

ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, balestra, bredd 6,5 mm, längd 21,5 cm, vikt 30,8 g.

Utrop: 12 000 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, Clareus Guldsmeds, Furusund, bredd 4,6-7,8 mm, längd 42 cm, vikt 21,0 g.

Utrop: 8 400 kr

RING, 21K guld, romerskt mynt, stl ca 17,25 mm, vikt 4,9 g, slitage.

Utrop: 2 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ctv, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.

5 500 kr

Utrop: 6 000 kr

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ctv, ca TCr(I)/VS1, längd 40 cm, vikt 7,2 g, inverterad natural på rondisten.

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, turmaliner, briljanter, Mandelstam, krokar, höjd 34 mm, vikt 10,7 g, originaletui.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, droppformad tanzanit 10,48 ct, rosa safirer 0,06 ctv, 9 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, Mandelstam, stl 18,5 mm, vikt 6,8 g, originaletui.

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd 4,22 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, Mandelstam, stl 18,5 mm, vikt 3,8 g, originaletui.

7 500 kr

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, rökkvarts, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Mandelstam, krokar, höjd 34 mm, vikt 7,1 g, originaletui.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin ca 5,9 ct, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 4,8 g, rubinen har nagg och spickor som når ytan, originalask.

Utrop: 7 900 kr

RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad diamant ca 0,54 ct, ca LY/VS2, 14 briljantslipade diamanter 0,07 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g, originalask.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 3,06 ct, 53 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, smaragd med små nagg, svaga fattningar.

Utrop: 20 000 kr