261 - 280 av 340
1...131415...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2021

Klubbad för

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor ca 16,5 mm, trapets - och briljantslipde diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, höjd 68 mm, vikt 17,8 g

Utrop: 41 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor, ca 13,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W/VS, krokar, höjd 29 mm, vikt 11,4 g.

Utrop: 13 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 17x13,9 mm, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,19 ctv, höjd 25 mm, kedja 42 cm, vikt 7,1 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 8 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, droppformad fasetterad limekvarts ca 17,6 ct, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv,ca W/VS-SI, längd 44 cm, vikt 6 g.

5 800 kr

Utrop: 6 400 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor, ca 9,75 mm, briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stift/clips, höjd 12,9 mm, vikt 4,8 g.

Utrop: 5 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ametister, granater, rosa turmaliner, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 6 cm, vikt 11,3 g, stift.

Utrop: 12 400 kr

COLLIER, 18K vitguld/guld, karneol, akvamariner, längd 40 cm, vikt 11,3 g.

Utrop: 7 200 kr

PÄRLCOLLIER, South Sea och Tahitipärlor, ca 9 - 10,7 mm, lås i 14K guld, längd 44 cm, vikt 56,9 g.

5 100 kr

Utrop: 4 500 kr

TENNISARMBAND, 18K guld, 60 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W/VS, längd 21 cm, vikt 12,1 g.

Utrop: 23 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 briljantslipade diamanter ca 3,75 ct ca TW/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 13,7 g, flera diamanter med nagg.

Utrop: 32 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv, Guldfynd, stl 16 mm, vikt 5,1 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, 161 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,4 g, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 13 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 47 mm, odlade pärlor, turmaliner, krokar, höjd 47 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, kalcedon, krokar, höjd 46 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K rodierat guld, 266 briljantslipade diamanter ca 2,66 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, 16,4 g, några diamanter med skada.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, 111 briljant - och 99 baguetteslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 18 mm, vikt 13,2 g, några diamanter med skada och nagg.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca TCa/P2, grå skalan, slöja, 38 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,8 g, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 20 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, topas, 156 briljantslipade diamanter 1,04 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 50 mm, vikt 8,5 g.

11 000 kr

Utrop: 11 400 kr

RING, 14K vitguld, droppslipad grön safir, baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca Ca/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 14,4 g, flera diamanter med skador och nagg.

Utrop: 11 400 kr

MJÖLK-/GRÄDDKANNA, silver, reliefåsar, senempire, Gustaf Folcker, Stockholm 1848, höjd 11,5 cm, längd 9,5 cm, 101,3 g, bucklor.

Utrop: 2 200 kr