Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
RING, 18K vitugld, odlad pärla, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca TCr/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 16,75+ mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,29 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,00 mm, vikt 5,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 7,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,17 ct, ca TW(G)/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,0 g
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW/VS, Kaplans Safir, Stockholm 1998, stl 17 mm, vikt 3,8 g, en diamant skadad.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,32 ct, ca TCa/VS, stl 15,25 mm, Örns Juvelatelje, Göteborg 1971, vikt 2,7 g.
RING, 14K guld, briljant diamant ca 0,40 ct, W(H)/P, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stl ca 16 mm, vikt 3,9 g, stora diamanten har nagg på kuletten.
SENAPSKAR, sterlingsilver, glasinsats, Charles Hougham, London 1785, höjd 10 cm, bredd 9 cm, vikt 179,7 g, glaset har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 1,6 g.
GRÄDDKANNA, sterlingsilver, åttkantig, George Unite, Birmingham 1897, höjd 10 cm, vikt 83,9 g.
SUPKALK, silver, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1796, höjd 12 cm, vikt 51 g, gravyr, lagningar.