Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 april 2021
HÄNGE, 18K vitguld, mabépärlor, blå safirer, 3 mindre briljanter, längd ca 5 cm, vikt 5,8 g.
RING, 14K guld/vitguld, hjärtformad lapis lazuli och grön kalcedon, vändbar, stl ca 17 mm, vikt 9,4 g.
COLLIER, 18K guld, safirer, diamanter, längd 41 cm, vikt 5,8 g, nagg , skador, senare kedja.
COLLIER, 14K guld, navetteslipade safirer, diamanter, längd 49 cm, vikt 9,7 g, nagg.
RING, 18K vitguld, 54 brilljant - och 40 baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 18 mm, vikt 5,1 g, porositet i guldet, några diamanter med nagg och skador
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 3,0 g, gravyr, i behov av omrodinering.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 5,8 g, i behov av omrodinering.
RING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 3-7 mm, doserat, lås i sterlingsilver med safirer, längd 40 cm, vikt 32,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 rosa safirer ca 0,51 ctv, 28 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/P, vikt 2,1 g, stift.
RING, 14K guld/vitguld, ametist, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/VS-P, vikt 1,2 g, stift.
HÄNGE, 14K guld, ovalslipad ametist, briljantslipade diamanter ca 0,50 tv, ca TW-W/S-P, mått 31 x 27 mm, vikt 12,4 g.