Avslutad | Moderna – Lördag 17 april 2021
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, citrin ca 3,5 ct, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 45 cm, vikt 4,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 25 briljantslipade diamanter 1,20 ctv, ca TW(G)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
ARMRING, 18K vitguld, svarta diamanter ca 1,60 ctv, diameter 6,5 cm, vikt 7,6 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, turmalin, ametist, citrin, trolige kopal, höjd 65 mm, vikt 12,3 g, krokar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ametister, citriner, rubiner, förgyllda hematitkulor, höjd 72 mm, vikt 10,4 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,22 ct, ca TW(G)/SI, 14 briljanter ca 0,17 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, karneol, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, förgylld hematit, höjd 75 mm, vikt 15,6 g, stift.
RING, 18K vitguld, granat, 14 briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW/VS-P1, stl 17 mm, vikt 3,5 gram.
COLLIER, 18K guld, karneol, onyx, 4 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/VS, längd 48-50 cm, vikt 7,9 g.
ARMBAND, 18K guld, jade, snidad korall, onyx, förgyllda hematitkulor, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 13,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift/clips, höjd 76 mm, vikt 15,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, flerfärgade safirer ca 1,81 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, längd 17,5 cm, vikt 7,6 g.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, topas, citrin, ametist, peridot, granat längd 18,5 cm, vikt 11,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/SI-P, vikt 1,7 g, huggies.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.