Avslutad | Moderna – Lördag 17 april 2021
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld med blå topas 9,12 ct, 34 briljanter 0,21 ctv, ca TW(G)/SI, längd 40 cm, vikt 7 g
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17,3 cm, vikt 7,6 g, enstaka med nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 63 briljantslipade diamanter ca 3,35 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,6 g.
CARTIER, collier, Love Necklace, 18K vitguld, referensnummer HA1247, längd 44 cm, vikt 7,3 g, certifikat, originaletui, ytterask.
PETER DE WIT, collier, kvartsstenar, lås i sterlingsilver, längd 42 cm, originalask, två stenar skadade.
SANDSTRÖM, DE WITT, ring, 18K guld, barock odlad pärla, Linköping 2002, stl 16 mm, vikt 14,4 g.
FRED, ring, 18K vitguld, blå topas, 20 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, Pain De Sucre, stl 17 mm, vikt 3,9 g, en briljant är skadad.
VAN CLEEF & ARPELS, collier, Sweet Alhambra, 18K guld, pärlemor, referensnummer JA501830, längd 38/40 cm, vikt 2,8 g, certifikat, originaletui, ytterask.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 3,02 ctv, TW(G)/SI1, kopia på certifikat IGI 185518754 samt HRD 15033024001, vikt 4,4 g, stift, ena diamanten har naturaler vid rondisten.
COLLIER, 18K vitguld, 59 briljantslipade diamanter 5,07 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 40 cm, vikt 20 gram.
ARMRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, 68 x 53 mm, vikt 22,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W(H)/P1, vikt 3,2 g, stift.
REY URBAN, armband, sterlingsilver, ankarlänkar med lätt hamrad yta, signerad, Stockholm 1998, längd 20 cm, vikt 17,0 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 28 mm, vikt 7,1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 20 mm, vikt 3,1 g, stift.
Silver Vas
ERIK LÖFMAN, vas, silver, höjd 20 cm, Markström Uppsala, 1978, exemplar 5 av 10, vikt 677,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 25 mm, vikt 3,7 g, stift.