Avslutad | Klockor – Lördag 6 mars 2021
OMEGA, damur, 19 mm, Cal 620, Serie nr. 23556792, Ref nr. BD 511.0002, Boett nr. 511.002, 14K guld, manuell, plexiglas, läderband, ca 1966.
OMEGA, Constellation (OM Swiss Made OM), "C", Chronometer, Cal 682, Serie nr. 27903379, Ref nr. BA 568.011, Boett nr. 568011, damur, 24 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, urtavla i guld, läderband, ca 1968.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Serie nr. 54214937, PIC nr. 7910.31.01, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 196750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, urverk ej signerat, bucklor bakboett, böjda bandhorn, läderband, ca 1993,
Klockor Eterna
ETERNA, herrur, 32,5 mm, Boett nr. 158.4101.68 S, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, böjda bandhorn, läderband, ca 1997.
Klockor Ebel
EBEL, Classic Wave, Mini, Serie nr. 55611890, Ref nr. 1157F11/0225, damur, 24,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas, defekt, integrerad originallänk, viklås, ca 2003, box.
Klockor Ebel
EBEL, Beluga Manchette Lady, Cal , Serie nr. 42535845, Ref nr. 9057A21/0650, damur, 19 mm, stål, quartz, safirglas, diamanturtavla (4 st. 8/8), defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 50A2/0900, ca 2003, box.
Klockor Enicar
ENICAR, Sherpa (T swiss Made T), Cal A-R 1140, Serie nr. 1031328, Boett nr. 140-39-06A / 2342, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, boett signerad EPSA, läderband, ca 1970.
ZENITH, XL-Tronic, Cal 50.0 (ESA 9162), Boett nr. 01-0061-500, herrur, 36 mm, stål, stämgaffel, mineralglas, datum (defekt), skadad urtavla/visare, läderband, ca 1975.
Klockor Enicar
ENICAR, Super Quartz, Cal A-R 320, Boett nr. 320-02-01 / 2388, herrur, 35 mm, stål, quartz, plexiglas, dag (svenska), datum, läderband, ca 1975.
Klockor Enicar
ENICAR, Super Quartz (T Swiss Made T), Cal A-R 320, Boett nr. 320-01-01 / 2342, herrur, 40 mm, stål, quartz, mineralglas, dag (svenska), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1975.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Kontiki 1958, Chronometer, Cal ETA 2824-2, Verk nr. 952390, Serie nr. 259, Boett nr. 1573.47.10, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, defekt (går ej, akut servicebehov), lös ställaxel, glasbaksida, originallänk (stål), viklås, längd: 165 mm, ca 1996, box (ej kompett), ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 259/999).
Klockor Cyma
CYMA, A L Emeraude, Lausanne, fickur, 44 mm, Cal 707, Serie nr. 24393, Boett nr. 7078099 / 117, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, ca 1930, etui (Gustaf Nyberg & Eftr. Ur & Optisk affär, Nyköping).
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 49,5 mm, Cal V, Serie nr. 2736, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, monogram, bucklor, ca 1894, fickurskedja i gulmetall, läderpåse, etui.
Klockor Ebel
EBEL, Beluga, Grande Lady, Cal , Serie nr. 43500041, Ref nr. 9090431/9850, damur, 34 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla med diamanter (8 st. 8/8), defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 5043GD/0902, ca 2003, box, ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, herrur, 34,5 mm, Cal 1422 UD, Serie nr. 4910652, Boett nr. 129 IT / 4554273, stål, automatisk, plexiglas, datum, ca 1962, metallänk ej original.
OMEGA, Genève (T-Swiss Made-T), Cal 565, Serie nr. 26435990, Ref nr. ST 166.0041, Boett nr. 166.041, herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, ca 1968, metallänk ej original.
LONGINES, fickur, 47 mm, Cal 18.89.Z ABC, Serie nr. 5677191, Boett nr. 5677191, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1937, fickurskedja i gulmetall, etui (Moréns Ur & Guldsmedsaffär, Vansbro), ytterkartong.
IWC, damur, 17 mm, Cal 431 (Inca), Serie nr. 1658923, Boett nr. 1719662, 18K guld, manuell, plexiglas, renoverad urtavla, målade visare, läderband, ca 1962, box.
TISSOT, Seastar, Cal 28.5R-21, Serie nr. 4142441, Boett nr. 61036-1 (HF), herrur, 33,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, läderband, originalspänne i stål, ca 1958.