Avslutad | Klockor – Lördag 6 mars 2021
OMEGA, "A-B Scania-Vabis, Södertälje", panelur monterad på träsockel, 89 (140) mm, Cal 59-8, Serie nr. 6769323, Boett nr. 7550387, stål, mekanisk, 8-dagarsverk, skadad urtavla, defekt, ca 1928.
Klockor Eterna
ETERNA, Adventic, Cal Sellita SW 200-1, Serie nr. 321.188, Ref nr. 2970.41.42.1704, Boett nr. 2970.41, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 500515/1704, ca 2016, box, ytterkartong.
CERTINA, DS Action (200m/660ft), Serie nr. 108C0976783, Boett nr. C013410A, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas (repor), datum, originallänk, viklås, Ref nr. 60303 SKM-W, ca 2010.
RACINGTIME.SE, Champion, Serie nr. A118/160, Ref nr. RT001, kronograf, herrur, 45 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2019, box (skadad). Manschettknappar i vitmetall från Skultuna medföljer.
OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 35779358, Ref nr. BD 132.9051, Boett nr. 1329051 / 1181, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 1972, box.
Klockor Lagonda
LAGONDA, herrur, 34 mm, Cal AS 1130, Boett nr. 1948, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, liten sekundvisare, läderband, ca 1960.
OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 20542205, Ref nr. BD 511.122, Boett nr. 511.122, damur, 19 mm, 14K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1963.
INTERNATIONAL WATCH Co, damur, 20,5 mm, Cal 41, Serie nr. 1306953, Boett nr. 1321043, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (går ej, fjäder av), läderband, ca 1953.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 51 mm, Cal Z, Serie nr. 17862, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, bucklor, ca 1907.
LONGINES, fickur, 49,5 mm, Cal 19.71N, Serie nr. 4037141, Boett nr. 4037141, 14K guld, ankargång, gravyr på innerlock i metall, ca 1925, läderpåse.
SEIKO, 5, Street Fighter, "RYU", Cal 4R36A, Serie nr. 7117/9999, Ref nr. SRPF19K1, Boett nr. 4R36-08P0, herrur, 41 mm, stål, automatisk, hardlexglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2018, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 7117/9999).
ROLEX, Oysterdate, Precision (T Swiss T), Ref nr. 6466, Serie nr. 3764493, Cal 1225, Boett nr. 6466, midsize, 30,5 mm, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett (hårt polerad, se bild), defekt (akut servicebehov), Oysterlänk (flushfit, storleksändras ej), viklås, längd 170 mm, Ref nr. /362, ca 1974.
ZENITH, herrur, 33 mm, Cal 2532 PC, Serie nr. 5640673, Boett nr. 9734107, stål, automatisk, plexiglas, datum (defekt), skadad urtavla, läderband, ca 1964.
Klockor Bulova
BULOVA, Precisionist, "Tachymeter", Ref nr. 97B122, Boett nr. C477754/15797618, kronograf, herrur, 46,5 mm, doublé quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, cert, februari 2018, box, ytterkartong.
Klockor Hamilton
HAMILTON, Viewmatic, Cal ETA 2824-2, Boett nr. H325450, herrur, 41 mm, doublé, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i stål, ca 2010.
Klockor Ebel
EBEL, Beluga Manchette Lady, Serie nr. 42531528, Ref nr. 9057A21/3850, damur, 19 mm, stål, quartz, safirglas, urtavla med diamanter (4 st. 8/8), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 50A2/0599, ca 2003, box, ytterkartong.
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 32 mm, Serie nr. 084-252, Ref nr. 9000M, bicolour, quartz, mineralglas, datum, integrerad originallänk, ca 1989, box.
OMEGA, Constellation, Cal 1441, Serie nr. 50327296, Ref nr. DR 396.1080, Boett nr. 396.1070 / 396.1080, herrur, 32,5 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servciebehov) integrerad originallänk (halvstav), viklås, Ref nr. 1448/431.1, ca 1986.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, herrur, 33 mm, Boett nr. 9603, bicolour, quartz, mineralglas, datum, originallänk, längd 180 mm, ca 1990.