Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021
ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter, 0,25 ctv, W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, äkta färgstenar bland annat granat, peridot, ametist och citrin, Guldfynd, stl 18,5 mm, vikt 2,9 g.
14 DIAMANTER, briljant och gammalslipade, 3,00 ctv, ca River-TCa/VS-P, diameter 4,4-3 mm, nagg och skador
25 DIAMANTER, briljantslipade 2,54 ctv, ca River-Cr/VS-P, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, rosa ovalfasetterad safir, 16 rosenslipade diamanter, stl 19 mm, vikt 2,5 g, flera diamanter är skadade, safiren har slitna fasettkanter.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalfasetterad blå safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 19,75 mm, vikt 5,5 g,1 diamant skadad, 3 diamanter har inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalfasetterade blå safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, höjd 10 mm, stift, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 carréslipade smaragder, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, W(H)/VS, höjd ca 15 mm, stift, vikt 4,4 g, några smaragder har inneslutningar som når ytan och nagg.
RING, låghaltigt guld, 15 blå safirer, stl 15,25 mm, vikt 3,3 g, safirerna har nagg och skador.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, rosa safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, TCa(K)/SI-P, höjd 2 cm, vikt 1,8 g, safiren har en större spricka.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 fasetterade ametister, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, höjd 2 cm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 fasetterade blå safirer, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, höjd ca 2,5 cm, vikt 2,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant 0,34 ct enligt gravyr, W(H)/VS, Dahlgren & Co, Malmö, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
RING, 14K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/P, stl 15 mm, vikt 2,7 g.