Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 peridoter, 2 citriner, 2 odlade pärlor ca 8 mm, 12 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 4,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 hjärtslipade blå safirer, 2 droppformade bergkristaller, 2 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv varav en har en ytspricka, vikt 3,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, hjärtslipade ametister, 2 briljanterslipade diamanter ca 0,02 ctv, vikt 2,8 g, stift, litet nagg på ena diamanten.
RING, 14K guld, droppslipad ljus ametist, stl 17 mm, vikt 7,1 g, något lös i fattningen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragdslipade ametister ca 11,5 ct, rosenslipade diamanter, skruvmekanism, höjd 26 mm, vikt 6,7 g.
BROSCH, 18K guld / vitguld, 30 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, diameter 29 mm, vikt 9,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stift, höjd 6,5 mm, vikt 2,3 g.
COLLIER, sterlingsilver, stel, öppningsbar, aventurinkvarts samt tigeröga, Mexico, 125 x 160 mm, vikt 78,3 g.
ARMRING, sterlingsilver, stel, öppningsbar, aventurinkvarts samt tigeröga, Mexico, mått 65 x 65 mm, vikt 45,0 g.
UPPLÄGGNINGSBESTICK, för fisk, silver, förgylld metall, Frankrike, omkring 1900, längd 20 cm, vikt 93,2 g.