Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 15 mm, vikt 40 cm, vikt 1,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, morganit ca 0,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 14 mm, kedja 44 cm, vikt 2,1 g.
HALSKEDJA, 18K guld, venezialänk, karbinlås, balestra, bredd 1,8 mm, längd 60 cm, vikt 17,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, opal ca 0,58 ct, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, kedja 40 cm, vikt 2,6 g.
BROSCH, gulmetall, granater, åttaarmad stjärna, ca 36×36 mm, vikt 9,4 g, en sten saknas.
ARMBAND, förgylld metall, fasetterade granater, längd 18 cm, vikt 15,6 g, trasig säkerhetskedja.
COLLIER, gulmetall, granater, längd 40 cm, vikt 22,8 g, några stenar har mindre skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TCa/VS, kedja 40 cm, vikt6,7 g.
RING, platina, 14 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,22 ctv, ca W-Cr/VS, Holm & Hallgren, Stockholm 1955, stl ca 14,25 mm, vikt 10,4 g, svaga fattningar, 2 diamanter med nagg på kulett, några diamantermed slitna fastettkanter, skev ringskena.
HÄNGE, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, höjd 10 mm, vikt 0,3 g, en diamant skadad och några har nagg.
BROSCH, 18K guld/platina, odlade pärlor, rosenslipade diamanter, mått 3,3 x 1,8 cm, vikt 4,9 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,64 ct, ca W(H)/P3, vikt 1,8 g, diamanten sitter snett i fattningen, har stark fluorescens och är mjölkig samt har skada och nagg.
COLLIER, förgylld metall, fasetterade granater, längd 43 cm, vikt 27,5 g, en sten saknas.