Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, diskformade och barocka, mindre kulor i silver, trädd på tråd utan knutar, utan lås, längd 90 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasetterade ametister, mått ca 8 x 6 mm, stift, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, diskar av grön kvarts, krokar, längd 6,5 cm, vikt 7,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,5-8,5 mm, mindre ytfel, magnetlås i sterlingsilver, knutet, längd 44 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala fasetterade ametister, mått ca 8 x 6 mm, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 3 par, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 5,5 - 6 mm, olika färgnyanser, stift, vikt 2,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, motiv av örnhuvuden, mått 19 x 14 mm, vikt 14,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8 mm, trädd på tråd, ej knutet, utan lås, längd 66 cm.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld med blå topas 0,82 ct,24 briljanter 0,08 ctv, W/SI, längd 42 cm, vikt 2,3 g
MARGARETABÄGARE, sterlingslver, delvis förgylld, A. Michelsen, Köpenhamn, svenska importstämplar, höjd 8,5 cm, diameter 9,6 cm, vikt 170,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 5 st briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, längd 42,5-44,5 cm, vikt 2,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,16 ct LY(P)/VS, 22 briljantslipade diamanter 0,027 ctv, W-Ca/SI-P, höjd ca 1 cm, vikt 0,8 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, rundslipad orange safir ca 0,96 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, safiren har nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter 0,33 ctv, W-Ca/SI-P, höjd 2,5 cm, vikt 1,7 g, diamanterna har nagg och skador.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, rosa emalj, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, Charm 11 mm, vikt 3 gram.