Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 mars 2021
RING, 18K guld, 1 rund fasetterad safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,0 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,29 ct, ca TW(G)/VS, stl 16,00 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K roséguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 91,9 g, knutet.
SKALLRA, sterlingsilver, sjöhäst, handtag i pärlemor, mått ca 9,5 x 2,5 cm, vikt 12,5 g.
Smyckestillbehör Övrigt
LUPP, metall/plast, 30 x 22 mm samt 60 x 12 mm förstoring, 2 LED, längd 5 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, knappformade/halvrunda, stift, vikt 3,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, mittstenen har nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, större barocka och mindre halvovala, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 80 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,22 ct ca W/VS, stl 17,75 mm, Hellström & Åhrling Ab, 1986, vikt 2,6 g, en klo är böjd.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipad safirer ca 2,19 ctv, åttkantsllipade diamanter 0,25 ctv, stift, höjd 10 mm, vikt 2,9 g, saknar en snurrebuss.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 59 st briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,29 ct, ca TW/VS, Stockholm 1985, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,43 ct, ca TCr(I)/nagg på kuletten i övrigt väldigt små orenheter, Stockholm 1974, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade pärlor, ca 3 - 8 mm, lås i 18K guld, ametist, längd 46 cm, vikt 38,2 g.