Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021
DIAMANT, droppslipad 3,01 ct, River(D)/IF, typ IIa, laserinskription GIA 1228226238, GIA certifikat samt tillhörande GIA klassificeringsintyg gällande typ IIa diamant.
FRALEONI, örhängen, 18K guld, korund ca 77,40 ctv, briljantslipade bruna diamanter ca 1,60 ctv, höjd 5,5 cm, vikt 26,2 g, stift/clips.
DE GRISOGONO, armring, 18K guld, galuchat, onyx, briljantslipade bruna diamanter ca 2,00 ctv, refnr B18912, bredd 5,3 cm, innermått 6,0x4,5 cm, vikt 58,3 g, enstaka diamanter med nagg, visst slitage.
BVLGARI, ring, Divas' Dream, 18K roséguld, pärlemor, 80 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VVS, stl 51 (16,5 mm), vikt 10,3 g, lättare brukslitage, originalask, ytterkartong.
RUBEN SVART, enstenshänge/kedja, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,56 ct, ca River(D-E)/P1, Danmark, längd 42,5 cm, vikt 4,4 g, diamanten har nagg på kuletten samt inverterade naturaler och nagg i anslutning till inneslutning vid rondisten.
RUBEN SVART, enstensörhängen, 14K vitguld, asscherslipade diamanter 2,02 ct, TW(G)/VS1, GIA inskription på rondisterna 5213358134 och 2236100012, Danmark, vikt 1,9 g, stift.
ALEXANDER TILLANDER, ring, platina, kuddslipad safir ca 4,00 ct, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,0 g, safiren har nagg på kuletten, några diamanter har nagg och skador, etui från Fabergé.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K vitguld, 1993, refnr K27545, stl 18, vikt 35,7 g, certifikat, skruvmejsel, etui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Sea och Tahitipärlor ca 14,7-14,9 mm, 2 navette- och 2 briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca LY/VS, höjd, 42 mm, vikt 14,2 g, stift.
TIFFANY & CO, ring, platina, 70 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 7,6 g, originalask.
BVLGARI, örhängen, Spiga Hoop, 18K guld, bredd 1,1 cm, höjd 2,2 cm, vikt 36,7 g, gängade stift samt clips, läderfodral.
TRESTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin 5,55 ct, trapetsslipade diamanter 2,18 ctv, River(D-E)/VS2-SI1, stl 16,5+ mm, vikt 9,0 g, akvamarinen har små nagg på rondisten och ena diamanten har en extra fasett vid ena hörnet.
ARMBAND, platina, 4 gammalslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-TCr(H-I)/P, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 18,0-20,0 ctv, Art Deco, Frankrike, bredd ca 2,5 cm, längd 19 cm, vikt 69,2 g, de större diamanterna med nagg/natural vid bordet samt sprickor i anslutning till inneslutningar, ett antal mindre diamanter med nagg och skador, lagningar.
CHOPARD, ring, 18K guld, 130 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VVS, refnr 827445-5209, serienr 6210581, stl 16,5 mm, vikt 14,2 g.
CHOPARD, armring, Happy Diamonds, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VVS, refnr 85/2936, serienr 2394661, stl M, vikt 27,2 g.
BOUCHERON, collier, Tentation Macaron necklace, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, ca TW/VS, svarta safirer, längd 40-42 cm,
GUCCI, armband, Horse Bit, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, längd 19,5 cm, vikt 25,9 g, slitage, etui.
RING, platina, kuddslipad diamant 1,73 ct, TW(F)/VS1, HRD Diamond Grading Report 180000145748, 49 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca River-TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, mittstenen har liten inverterad natural på rondisten.