81 - 100 av 244
1...456...13 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021

Klubbad för

TIFFANY & CO, armring, Atlas, 18K guld, 1995, mått 5,5x4,0 cm, vikt 25,6 g, originalpåse.

16 400 kr

Utrop: 15 000 kr

TIFFANY & CO, ring, Atlas, 18K guld, 1995, stl 17 mm, vikt 15,1 g, originalpåse.

Utrop: 9 000 kr

CARMOSÉRING, platina, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/SI1, 10 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, senare ringskena i 18K vitguld av Sandin & Söner, Göteborg 1962, fattningen till mittsten har en silverlödning med sprickor, mittstenen har stark fluorescens och brännskador, enstaka sidostenar har nagg.

6 800 kr

Utrop: 7 700 kr

PÄRLCOLLIER, 6-radigt, orientaliska pärlor ca 3 mm, lås i 14K guld/silver, gammal- och antikslipade diamanter, distanser i 18K vitguld, gammal- och antikslipade diamanter, längd 54 cm, vikt 45,6 g, några diamanter med nagg.

20 500 kr

Utrop: 10 000 kr

ARMBAND, 18K gud, 11 rader, ärtlänk, lås i trefärgat guld, längd 17,5 cm, vikt 34,2 g, tennlödningar.

14 000 kr

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad safir ca 6,20 ct, GCS certifikat 81299-96, 24 briljantslipade diamanter ca 1,80 ct, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 15,5 g, enstaka diamanter har nagg.

28 000 kr

Utrop: 32 000 kr

RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,75 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VVS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCa/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,5 g.

Utrop: 55 000 kr

BROSCH/HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 1,40 ct, rubiner, 73 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS-P, mått 2,9x2,6 cm, vikt 7,1 g, smaragden har inneslutningar som når ytan och ett nagg, en rubin har slitna fasettkanter.

Utrop: 11 000 kr

BÄLTESPÄNNE, orm, 18K guld, svart emalj, rubin, antik, Frankrike, 5,4x2,9 cm, vikt 11,6 g, emaljskador.

5 000 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K guld/platina, carréslipade rubiner, gammalslipade diamanter, antik, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, enstaka diamanter med nagg.

10 000 kr

Utrop: 5 700 kr

SYETUI, 2 ringar, fingerborg, 18K guld, dekor med blommor i emalj, antikt, 17/1800-tal, troligen Frankrike, stl 13,25 och 14,25, vikt 15,0 g, monogram, mindre emaljskador, etui

27 500 kr

Utrop: 17 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 12,7 mm, 2 smaragdslipade rubelliter ca 4,40 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VS-SI, svarta diamanter ca 0,50 ctv, höjd 45 mm, vikt 13,9 g, clips/stift, enstaka diamanter med nagg, rubelliter med minimala nagg.

Utrop: 23 000 kr

GEORG JENSEN, armband, nr 89, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 19 cm, vikt 107,9 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, diameter 1,3 cm, vikt 7,5 g, stift, originaletui.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

RING, 18K guld, korall, 8 ovalslipade safirer ca 8,50 ctv, 8 cabochonslipade smaragder ca 3,72 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 26,0 g.

Utrop: 46 000 kr

ENGELBERT, kedja med hängen, 18K guld, bergkristall, onyx, skarabé clip-on, briljantslipad diamant 0,015 ct, TW/VS, certifikat, längd 50 cm, vikt 16,5 cm, originaletui.

14 200 kr

Utrop: 13 400 kr

BROSCH, platina/18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(F-G)/VS2, åttkant- och äldre briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, antik, längd 7,1 cm, vikt 7,4 g, tre av de mindre diamanterna med skada.

13 000 kr

Utrop: 15 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 41 cm, vikt 31,5 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 84 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,50 ct, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr/VS, stl 19 mm, vikt 4,5 g, smaragd med några sprickor.

10 800 kr

Utrop: 12 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 147 briljantslipade diamanter ca 15,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, bredd ca 1 cm, längd 18 cm, vikt 37,4 g, ett antal diamanter med nagg och skador.

Utrop: 108 000 kr