Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021
TIFFANY & CO, armring, Atlas, 18K guld, 1995, mått 5,5x4,0 cm, vikt 25,6 g, originalpåse.
CARMOSÉRING, platina, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/SI1, 10 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,3 g, senare ringskena i 18K vitguld av Sandin & Söner, Göteborg 1962, fattningen till mittsten har en silverlödning med sprickor, mittstenen har stark fluorescens och brännskador, enstaka sidostenar har nagg.
PÄRLCOLLIER, 6-radigt, orientaliska pärlor ca 3 mm, lås i 14K guld/silver, gammal- och antikslipade diamanter, distanser i 18K vitguld, gammal- och antikslipade diamanter, längd 54 cm, vikt 45,6 g, några diamanter med nagg.
ARMBAND, 18K gud, 11 rader, ärtlänk, lås i trefärgat guld, längd 17,5 cm, vikt 34,2 g, tennlödningar.
RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad safir ca 6,20 ct, GCS certifikat 81299-96, 24 briljantslipade diamanter ca 1,80 ct, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 15,5 g, enstaka diamanter har nagg.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,75 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VVS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCa/VS, stl 15,25 mm, vikt 5,5 g.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 1,40 ct, rubiner, 73 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VS-P, mått 2,9x2,6 cm, vikt 7,1 g, smaragden har inneslutningar som når ytan och ett nagg, en rubin har slitna fasettkanter.
BÄLTESPÄNNE, orm, 18K guld, svart emalj, rubin, antik, Frankrike, 5,4x2,9 cm, vikt 11,6 g, emaljskador.
RING, 18K guld/platina, carréslipade rubiner, gammalslipade diamanter, antik, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, enstaka diamanter med nagg.
SYETUI, 2 ringar, fingerborg, 18K guld, dekor med blommor i emalj, antikt, 17/1800-tal, troligen Frankrike, stl 13,25 och 14,25, vikt 15,0 g, monogram, mindre emaljskador, etui
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 12,7 mm, 2 smaragdslipade rubelliter ca 4,40 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/VS-SI, svarta diamanter ca 0,50 ctv, höjd 45 mm, vikt 13,9 g, clips/stift, enstaka diamanter med nagg, rubelliter med minimala nagg.
GEORG JENSEN, armband, nr 89, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 19 cm, vikt 107,9 g.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, diameter 1,3 cm, vikt 7,5 g, stift, originaletui.
RING, 18K guld, korall, 8 ovalslipade safirer ca 8,50 ctv, 8 cabochonslipade smaragder ca 3,72 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 26,0 g.
ENGELBERT, kedja med hängen, 18K guld, bergkristall, onyx, skarabé clip-on, briljantslipad diamant 0,015 ct, TW/VS, certifikat, längd 50 cm, vikt 16,5 cm, originaletui.
BROSCH, platina/18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW(F-G)/VS2, åttkant- och äldre briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, antik, längd 7,1 cm, vikt 7,4 g, tre av de mindre diamanterna med skada.
COLLIER, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 41 cm, vikt 31,5 g, ett fåtal diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 1,50 ct, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCr/VS, stl 19 mm, vikt 4,5 g, smaragd med några sprickor.