Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2021
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca Cr-Ca/SI, stl 17,75 mm, 6,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, TW-Cr(G-J)/VS-P, längd 19 cm, vikt 11,4 g, några diamanter har innesltuningar som når ytan.
MIKIMOTO, ring, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, stl 17,25 mm, vikt 12,7 g.
KEJDA, 18K guld, ankarlänk, Evert Gustafsson, Stockholm, längd 52,5 cm, låsåtta, vikt 99,7 g.
RING, blandat 18K och 9K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,93 ct, ca TCa(K)/P1, 4 birljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-LY(G-O)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, mittsten med skador, ringen är i behov av rodinering.
RING, 18K rodinerat guld, smaragdslipad smaragd 5,14 ct, IGI certifikat 355944332, 300 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 11,5 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17 mm, vikt 5,4 g.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, 10K guld, rektangulär, räfflad yta, 1800-tal, mått 89 x 34 x 24 mm, vikt 82,8 g.
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 17,5 mm, vikt 6,6 g.
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, förgylld, bemålad emalj, motiv med puttis, mått 92 x 65 x 15 mm, vikt 113,4 g, emaljskador.
BROSCH, platina, åttkantslipade diamanter ca 2,40 ctv, längd 70 mm, vikt 9,3 g, reparerad.
ARMBAND, 14K guld, gammalslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca W/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 15,7 g, några diamanter med skador och nagg.
RING, 18K guld, ametist ca 14,0 ct, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 18,5 mm, inre ringskena, ametisten har ett nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rökkvarts ca 19,10 ctv, 2 akvamariner ca 1,56 ctv, briljanter ca 1,74 ctv (2 x ca 0,14 ct, ca TW/VS och 172 x ca 0,0085 ct, ca TW/P), stift, vikt 14,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, många små briljanter ca 10,96 ctv, ca TW-W/SI, stift/clips, vikt 20,0 g.
COLLIER, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, ca 6,20 mm, 14 briljanter 0,88 ctv, ca W/SI, längd 73 cm, vikt 9,2 g, nagg på en sten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, många små briljanter ca 1,64 ctv, ca TW-W/SI, hängande med stift, vikt 5,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, 24 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 56 cm, vikt 6,9 g.