Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2021
CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval lila safir ca 1,85 ct, 14 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,55 ctv ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
COLLIER, rosa korallkulor ca 5,4-13,2 mm, doserat, lås i 18K guld, längd 73 cm, vikt 61,7 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 2,00 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,35 ct, ca TW-TCr/VS, Fritz Olsson, Luleå 1959, stl 17 mm, vikt 4,5 g, smaragden med små nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, längd 18 cm, vikt 18,1 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 14K guld, ovalslipade smaragder, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS, stift, höjd 15 mm, vikt 6,8 g, smaragderna med nagg och ytsprickor.
Silver Kaffeservis
KAFFE- TESERVIS, 3 delar, kanna, gräddkanna & sockerskål, silver, hamrad yta, hänkel i ebenholts, Sten Drakenberg, Stockholm 1929, höjd på kannan 20 cm, höjd på gräddkanna och scokerskål 9,5 cm respektive 7 cm, totalvikt 1004,2 g.
RING, 14K guld, ametist, pärlor, Finland 1974, stl 17 mm, vikt 8,1 g, ametist med små nagg/skador.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 5, g, nagg på en kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 2,41 ctv, 56 briljanter ca 0,27 ctv, stift, vikt 4,6 g.
SKÅL, med lock, silver, genombruten, på fyra fötter, Iran, diameter 22 cm, höjd 18 cm, vikt 1591,2 g, gravyr.
MATSILVER, 48 delar; silver, Rosenholm, 36 dessertbestick (12 gafflar, 12 skedar, 12 knivar med blad i rostfritt stål) och 12 kaffeskedar, GAB ca 1960-tal.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,92 ct, ca W(H)/VVS1, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,3 g, två diamanter har nagg vid rondisten.
RING, 18K vitguld, 3 rektangulära carréslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 15 mm, vikt 4,0 g, en av de carréslipade diamanterna har liten skada i ena hörnet och de andra två har nagg i hörnen, de åttkantslipade diamanterna har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,70 ct, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g, missfärgade lödningar, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca TCa/SI, 30 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, mittstenen har natural vid rondisten samt stort bord och låg krona.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 12,0 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg.