Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,9 g, trasiga klor.
Silver Etui
TÄNDSTICKSASK, silver, reliefmotiv av kurtiserande par, troligen Tyskland, mått 59 x 40 x 20 mm, vikt 42,8 g.
BROSCH, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, Per Sköld, Stockholm 1953, signerad, mått 42 x 39 mm, vikt 15,9 g.
K. ANDERSON, bägare, silver, invändigt förgylld, Stockholm 1908, höjd 8 cm, diameter 6,2 cm, vikt 40,3 g.
DOSA, silver, invändigt förgylld, ovalformad, Carl Petter Öberg, Strängnäs 1820, mått 8,5 x 4,4 cm, vikt 56,1 g, gravyr.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 2,3 g, en diamant med skada på paviljong.
SCHALINS, ring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 10,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 2,25 - 5,25 mm, lås i 18K guld, turmalin, Stigbert, längd 41 cm, trasigt.
CARMOSÉRING, 18K guld, 9 gammalslipade diamanter ca 0,55 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, fem diamanter skadade, gravyr.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Engelbert 1986, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
PANDORA, armband, sterlingsilver, 10 berocker, cubic zirconia, glas, längd 18 cm, vikt 49,0 g.
YVONE CHRISTA, collier, oxiderat sterlingsilver, odlade blå/grön sötvattenspärla, fasetterade ametister samt peridoter, längd 42 cm, vikt 5,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenpärlor ca 11-12 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 82,5 g, knutet.