Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ametist, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/P, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås i 18K guld, Alton, Falköping 1968, längd 43 cm, säkerhetskedja, knutet, vikt 43,6 g, i behov av omträdning.
BROSCH, 9K/silver, 2 ovalslipade rubiner, stängd fattnining med folie, rosenslipade diamanter, 1800-tal, vikt 3,8 g, tennlödningar, senare nål.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, jet, fröpärlor, 1800-tal, vikt 5,2 g, jet saknas, sprickor.
CARMOSÉHÄNGE, 14K vitguld, rubin, 13 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, vikt 1,6 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,2 g, slitna fattningar.
RING, 18K guld, 8 safirer, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 15,75 mm, vikt 7,3 g, storleksändrad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås i 18K guld, längd 72 cm, knutet, vikt 35,8 g, några pärlor skadade.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 9,4 g, en diamant är trasig.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,49 ctv, W-TCr/VS-P, storlek 17 mm, vikt 3,9 g, en diamant skadad.
PÄRLCOLLIER, 4 rader, odlade barocka sötvattenspärlor, lås i 14 K guld, längd 60 cm, vikt 38,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka pärlor ca 5,6 mm, längd 82 cm, vikt 63,7 g, felträtt.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,42 ct, ca TW/VS1, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g.
HÄNGE/BROSCH, silver, målat miniatyrporträtt, orientaliska pärlor, höjd 2,7 cm, vikt 5,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct, ca Ca/P, stift, vikt 0,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,3 g, gravyr.