Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 december 2020
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/SI1, diameter 15 mm, vikt 6,3 g.
RING, 14K vitguld, citrin ca 10,00 ct, 50 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,75 mm, voikt 6,9 g, mittstenen sitter något löst i sin fattning.
DIAMANTER, 11,01 ctv, diverse slipningar, vita-gula, några med brun ton, rena-låg klarhet, nagg och skador på flertal stenar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,57 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,5 g, stift.
COLLIER, doserat, korallkulor ca 4,0-10,4 mm, lås i förgylld gulmetall, knutet, längd 53 cm, vikt 24,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, kulor av lapis lazuli ca 11,9 mm, stift, vikt 6,7 g, 1 lapiskula har spricka.
COLLIER, doserat, korallkulor ca 5,7-9,4 mm, förgylld metall, längd 61 cm, vikt 43,0 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, Iduna, stl 16,25+ mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
RING, sterlingsilver, 18K guld, hammrad yta, Jesper Blomqvist, Stockholm 2018, stl 20 mm, vikt 9,8 g.
COLLIER, förgyllt silver, fasetterade granater, camé ca 18 x 13 mm, längd 41 cm, vikt 13,1 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, hjärtformad svart onyx, höjd 37 mm, huggies, vikt 12,7 g.
Smyckestillbehör Övrigt
VÅG, mäter bland annat gram och carat, av fabrikat A&D modell FZ-200i, mått ca 26 x 19 x 8 cm, kommer ny i kartong med tillbehör, instuktionsbok och brittisk elkontakt, ej funktionstestad.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, lås i 18K vitguld, längd 50 cm, knutet, vikt 23,8 g.